poniedziałek, 25 maja 2015

DIETA CUKRZYCOWA ( O NISKIM IG)

Indeks Glikemiczny jest bezwzględny....zdawałoby się- jednak są sposoby by zjeść smacznie, zdrowo i nie bać się, że poziom glukozy podskoczy nam zbyt wysoko.
 Może trochę wspomnę o ciastach, bo jest to temat przewodni pytań jakie zadajecie.

Osoby z opanowaną farmakologicznie cukrzycą mają z tym mniejszy problem. Jednak co z chorymi o bardzo wysokim poziomie glukozy?


"Dieta z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów (cukrzycowa) ma na celu zmniejszenie stężenia glukozy we krwi i poprawę metabolizmu.
 Indeks Glikemiczny (IG) klasyfikuje produkty żywnościowe na podstawie ich wpływu na stężenie glukozy we krwi i czas pojawienia się zmian:
- produkty o niskim indeksie IG – poniżej 55
- ………….średnim……………- 55-70
- ………….wysokim………….. – pow. 70"

 Produkty wskazane o niskim IG to np. ciemne pieczywo, kasze, warzywa (oprócz ziemniaków), owoce (oprócz arbuzów, malin, melonów, awokado,rodzynek), mleko, mięso (oprócz tłustych części). 
Z tego wynika, że unikamy produktów z glutenem, tłuszczy oraz węglowodanów. 

Tak więc gdy pieczemy ciasto poszczególne produkty możemy zastąpić odpowiednimi zamiennikami.  
- Cukier jest najłatwiej zastąpić i każdy ma jakiś swój wypróbowany produkt.  (pamiętajmy, że np. ksylitol w większej ilości wywołuje biegunki)
- Maka pszenna- niestety jest niewskazana ze względu na gluten. Możemy ją zastąpić mąką razową , orkiszową i z amarantusa, czasami niektórzy wykorzystują mąkę gryczaną.
- zamiast masła możemy dać krem kokosowy (zagęszczone mleko kokosowe. Czekolada oczywiście specjalna dla diabetyków

Pamiętajmy, że dieta ta nie polega tylko na tym, że ograniczamy same węglowodany. Musimy brać pod uwagę kompozycję różnych składników, bo np. nadmiar tłuszczu pobudza węglowodany co podnosi  poziom glukozy. 

To tyle co mogę podpowiedzieć, bo tyle wiem i wypróbowałam na klientach diabetykach zamawiających ciasta . Byli bardzo zadowoleni i poziom glukozy był w normie.
Wiele można się również  dowiedzieć na forach. Jednak pamiętajmy, że czasami trafiają się "głupie" podpowiedzi. Każdy cukrzyk zna swój organizm i indywidualnie powinien podejść do tematu diety i zamienników.
Jeżeli macie jakieś doświadczenia w diecie cukrzycowej to chętnie poznam Wasze opinie i doświadczenia.

Pozdrawiam serdecznie