Krzewy wrzosów mają drobne, gęste gałązki i miododajne kwiaty, które możemy suszyć, a suche schować do papierowych torebek i szczelnych pudelek, niech czekają na zimowy czas. Zawierają sole mineralne, obfitują w krzemionkę, garbniki, flawonoidy i eteryczne olejki.
Wrzos - lek ludowej medycyny i lek homeopatyczny jest równocześnie surowcem do przyrządzania herbatek, naparów i okładów, leczy schorzenia dróg moczowych, przewodu pokarmowego, stosowany jest w dietach odchudzających, a suche kwiatki wrzosu służą jako jeden ze składników poduszeczki ziołowej, przywołującej „chęć do snu”.
Kocham wrzosy i lubię na nie patrzeć, nie wpuszczam jednak za próg mieszkania wrzosowych bukietów, bo wierzę, że mogą przynieść nieszczęście w domu, jak głoszą stare przypowieści ludowe.
Wrzosowy napar
Jedną łyżkę suchych kwiatów zalewamy w termosie 1/2 1 wrzącej wody. Zamykamy termos i odstawiamy na 1 godzinę. Napar pije się 2-4 razy dziennie (1/3-1/2 szklanki) jako środek moczopędny lub pół godziny przed jedzeniem jako środek regulujący trawienie.
Nie wiem czy Panie wiedzą ale, kiedy nie było jeszcze tych wszystkich „dwa w jednym” (szampon i odżywka) przywracających włosom blask i chemicznych farb, kobiety dawniej używały do mycia jasnych włosów naparu z kwiatów wrzosu, by je wzmocnić i uczynić puszystymi, a panie mające kłopoty z cerą robiły okłady i maseczki wrzosowe przy rozszerzonych porach na skórze i kłopotach z wypryskami.Taki mały kwiat, a piękny z zewnątrz i wewnątrz zarazem.
Jak jesień to i kawka, a jak kawka to i ciacho.
Dziś pozwoliłam sobie na
SERNIK MARMURKOWY
Biszkopt
Składniki:
- 4 jajka duże,
- szklanka cukru,
- 1łyżeczka proszku do pieczenia,
- cukier wanilinowy,
- 1 budyń (do szklanki wsypać budyń i uzupełnić szklankę do pełna mąką),
- 1 czubata łyżka mąki,
Sposób przyrządzania:
Upiec biszkopt i wystudzić. Po wystudzeniu pokroić na 9 równych pasków (ja część zostawiłam w całości na spód) . Blaszka najlepiej 24X 40 cm.
Składniki:
- 1 kg zmielonego sera (ja robię z sera mielonego z wiaderka - nie trzeba mielić),
- 7 jajek,
- 1 łyżka kaszki,
- 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej,
- 1 cukier wanilinowy lub olejek rumowy,
- starta skórka z pomarańczy (dobrze sparzonej i wyszorowanej).
Żółtka ubić z cukrem i szczyptą soli, następnie połączyć z serem. Do masy dodać mąkę ziemniaczaną i kaszę oraz cukier wanilinowy lub aromat i nadal ubijać. Białka ubić z łyżką stołową cukru na puszystą pianę, a następnie wymieszać stopniowo z masą serową (ale już ręcznie).
Układamy warstwy
na spodzie położyć biszkopt zostawiony w całości, potem posmarować masą serową. Następnie ułożyć kawałki biszkoptu, a wolne przestrzenie wypełnić znowu masą serową.
Wszystko piekę ok 70 minut w temp.180 stopni. Po czasie pieczenia wyłączyć piekarnik i pozostawić ciasto około 10 minut przy lekko uchylonych drzwiczkach. Po wystudzeniu można posypać cukrem pudrem, polewą czekoladową lub lukrem lub przyozdobić wedle smaku i gustu.
.............................................................
a dziś powstanie rodzinka Kasztaniaków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zapraszam serdecznie i dziękuję za miłą wizytę