RYBA PO GRECKU niby znane wszystkim,proste i wspaniałe w smaku. Bynajmniej nie wielu Greków zna tę tradycyjną polska potrawę. Ja do tego przepisu dołożyłam coś od siebie.
- 1 kg filetów z dorsza
- 4 marchewki
- 1 seler
- 1 pietruszka
- 1 cebula
- 4 czubate łyżki koncentratu pomidorowego
- olej, liść laurowy
- sól, pieprz,zgnieciony ząbek czosnku
- kilka kropel tabasco
- 2łyżki rodzynek uprzednio namoczonych
Lubię komponować w kuchni, bo daje mi to możliwość tworzenia czegoś nowego, własnego, nie wzorowania się bo to nie jest powód do dumy, tylko do samej satysfakcji, że coś wyszło. Ponieważ jestem osobą pracującą lubię także tempo życia. Nie ma nudy i jeszcze po pracy mam chęć wykrzesać z siebie inspirację by przygotować coś szybkiego i smacznego. Potem dodać wizualnej oprawy i jemy. Tak, bo uważam, że zanim siądziemy coś zjeść najpierw patrzymy na to, potem wąchamy i smakujemy. Jemy oczami jak to się mówi i finalny wygląd dania jest ważny. Tak nas stworzyła natura, a dla mnie ważne jest by moi najbliżsi pamiętali moją kuchnię , smaki i zapachy.
Dziś potrawa bardzo starej daty i przygotowywana na wiele sposobów.
BIGOS
Potrawa ta zacna wiadoma jest na świecie jako polska dusza. Podobno przywiózł ją Władysław Jagiełło z samej Litwy. W naszym regionie lubelskim czuć aromat smaku litewskiego , zwłaszcza w bigosie myśliwskim.
"......kwaszona kapusta swoim łonem okrywa cząstki najlepszego mięsiwa..." tak pisał już sam A. Mickiewicz, a na lubelski zamek bigos zawitał na stole dzięki Jagielle. Chwała mu za to !!!
"...Kapustki nadobnej osobno obrawszy, fasę jedną na to obróciwszy, na poły gruszki przekrawając, nadobnie je ułożyć, ćwiekiełką przekładać, koprzyku do niej nakłaść ..."– pisał Mikołaj Rej.
Ja niestety nie mam często okazji kisić samodzielnie kapustę. Kupuję ją na wsi u zaprzyjaźnionych ludzi, gdzie znam smak i jestem pewna , że stosują stare przepisy.
wieprzowina- "lubo to mięso posilne, ale trudne do strawienia i żołądek osłabia."W wielu zakątkach Lubelszczyzny przetrwały obrzędy obierania kapusty połączone ze śpiewem i relacją mówioną. Tajemnicą lubelskiego bigosu są dodatki. Dodawano do niego suszone grzyby, suszone śliwki, przesmażoną cebulę i przeróżne korzenne przyprawy z całymi ziarnkami pieprzu i owocami jałowca na czele. – Znając umiłowanie króla Władysława Jagiełły do dziczyzny, w bigosie było dużo pieczystego z dziczyzny – mówi dr Grażyna Jakimińska z Muzeum Historii Miasta Lublina.
Bigos staropolski gotuje się u nas zawsze na święta :
Składniki:
- 3 kg kapusty białej,
1 kg kiszonej, - 40 dag wędzonego boczku,
- 50 dag łopatki,
- 40 dag wołowiny,
- 40 dag kiełbasy myśliwskiej,
- 1 litr bulionu,
- pół kg cebuli,
4 winne jabłka, - 10 dag suszonych grzybów,
- 10 dag wędzonych śliwek,
- 10 dag koncentratu pomidorowego,
- pieprz, sól, jałowiec, majeranek,
- kieliszek wódki,
- pół litra wina ( ja daję 250ml)
Wykonanie: weź duży garnek o grubym dnie. Daj poszatkowaną kapustę białą i kiszoną, zalej bulionem i duś pod przykryciem. Mięso i wędlinę pokrój w kostkę i smaż kolejno na patelni. Następnie dodawaj do kapusty. W rondelku zagotuj namoczone grzyby, pokrój w paseczki i dołóż do garnka. Następnie dodawaj kolejno posiekane śliwki, jabłka, koncentrat, przyprawy. Gotujący się bigos podlej winem i wódką. Gotuj
4 godziny. Następnego dnia próbuj i znów gotuj na wolniutkim ogniu godzinę. I tak przez cztery dni.
Ja osobiście na drugi dzień piekę w piekarniku, długo by smaki spokojnie się przegryzły, a na trzeci dzień zostawiam go w spokoju. Dopiero na czwarty piekę jeszcze raz ok 2 godziny. A potem niebo w gębie !!!!
ŻYCZĘ WSZYSTKIM SMACZNEGO I SPOKOJNEJ NOCKI
Pyszności. Uwielbiam i rybę po grecku i bigos.
OdpowiedzUsuńW środku nocy zrobiłam się głodna :D
Pozdrawiam serdecznie.
mmmm uwielbiam rybę po grecku, slinka cieknie
OdpowiedzUsuńOjejku jaki poetycki post:) podoba mi się zwłaszcza fragment o bigosie zaczerpnięty z literatury:) Ryby niestety nie lubię i unikam jak mogę. Uważam że forma podania jedzenia jest ważna bo człowiek jest przedewszystkim wzrokowcem i jeśli coś pięknie wygląda- to jeszcze lepiej smakuje:)
OdpowiedzUsuńps. znasz moze jakieś smaczne ale dietetyczne "kleiki"-choruję i jak to u mnie bywa, wiążą się z tym problemy żołądkowe...
Pozdrawiam serdecznie
Aldi, ja mam tę samą dolegliwość gdy w nocnej porze oglądam blogi kulinarne :)
OdpowiedzUsuńAga, może poczęstujesz się, zapraszam.
Moje Brzydactwa chętnie pomogę, bo znam kilka diet na dolegliwości żołądkowe. Napiszę w mailu.
Dziękuję i pozdrawiam
Poszerzyłaś moją wiedzę odnośnie historii prezentowanych potraw. Lubię szperać po kuchni staropolskiej i właśnie taki sam bigos gotuję, bo wszystkim bardzo smakuje!
OdpowiedzUsuńbo ten bigosik to powala każdego na kolana i też go uwielbiamy. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńAle wspaniałości !!! Jedno i drugie uwielbiam :-)
OdpowiedzUsuń