Dziś w moich propozycjach obiadowo, deserowo i przekąskowo
Propozycja numer 1 to
KARTACZE DROŻDŻOWE Z MIĘSEM MIELONYM (popularnie mylone pyzami, choć te robi się ciut inaczej-ciasto typowo ziemniaczane). Kartacz jest jednym z najbardziej popularnych produktów tradycyjnych na Podlasiu, czyli z moich stron. Tak dokładnie to ta potrawa pochodzi jednak z Litwy.
A oto przedstawiam moje kartacze drożdżowe
ciasto:
- 50dkg mąki
- 2 dkg drożdży
- z 1 kg kartofelków tartej masy ziemniaczanej dobrze odciśniętej
- garść ziemniaków ugotowanych i zmielonych
- 2 jajka
- sól
- ciutkę ciepłego mleka
farsz:
- mięso mielone
- tarta bułka
- cebulka
- 1 jajko
- starta gałka muszkat.
- papryczka w proszku
- pieprz
Kiedyś popularne były również kartacze nadziewane kapustą, grzybami, serem, makiem, a także nadzieniem z siekanego kindziuka. Najczęściej podawany jest na gorąco, polany tłuszczem ze skwarkami i smażona cebulką.
A teraz coś deserowo
SZARLOTKA BEZ JAJ
Zanim zrobiłam to ciasto miałam zagadkę jak to działa. Gdy spróbowałam u znajomej byłam zachwycona i od tamtej pory ta szarlotka przyjęła sie u nas w domu. Pomyślałam też: kurcze, może być sernik bez sera, więc i szarlotka nie musi mieć jaj :)
ciasto:
- 2 szkl mąki
- 2 szkl cukru (jesli jabłka są kwaśne, a jak słodsze to ja daję 1 szklankę)
- 2 szkl kaszy manny
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- cynamon
- jabłka
- kostka margaryny
Jabłka obrać i zetrzeć na dużych oczkach, posypać cynamonem, odstawić. Mąkę, kaszę, proszek do pieczenia i cukier wymieszać ze sobą. Blachę wysmarować tłuszczem i posypac bułką tartą. Wysypać połowę suchej mieszanki ciasta, rozprowadzic równo. Na to wyłożyć tarte jabłka z cynamonem, potem posypać resztą suchej mieszanki. Na wierzch poukładać ściśle cienko pokrojone plastry margaryny.
Piec w piekarniku w 180 stopniach przez ok. 45 minut.
Szarlotka jest nietypowa. Po wystygnięciu pięknie da się kroić i wbrew pozorom nie jest twarda, nie rozpada się i rozpływa się w ustach.
Gdy debatowałam nad możliwościami tego przepisu doszłam do wniosku, że to osiągalne. Choć w ciastach jajka są często podstawą, tu jednak działają prawa chemii i fizyki również. Margaryna rozpuszcza się pierwsza w cieście, ścieka na kolejne warstwy scalając je. Jabłka blokują jej przepływ ale tu działa sok, który wydobywa się w trakcie pieczenia z jabłek i nasącza spodnia warstwę. W każdej części jest kasza manna, która pęcznieje i w ten sposób powstaje fajne kruche ciasto
Polecam do przetestowania, bo warto.
I jako przekąskę dziś proponuję
OPONKI CEBULOWE
Moja koleżanka polecała dziś tę pychotę. Pamiętam, że kilka lat temu jadłam to chyba u mojej siostry i zapomniałam. Dziś Agata przypomniała mi o tym.
Oto pomysł na małe coś gdy czegoś się chce do dziubania w czasie oglądania filmu czy Tańca z Gwiazdami
Aga,ale u Ciebie urozmaicenie!
OdpowiedzUsuńPyszności niedzielne.
Wybieram kartacze.
Ja wybrałam szarlotkę, na pewno będzie pyszna!
OdpowiedzUsuńSmacznie u Ciebie! Chętnie zjadłabym kartacza albo pyzę. Niestety u mnie tego nie lubią a w moim domu rodzinnym były często bo moja mama pochodzi z obecnej Białorusi. Pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuńAmber częstuj się ile chcesz. Danielo wierzę, że przetestujesz przepis na szarlotkę i jest mi miło, że korzystasz z moich pomysłów. Janeczko, znam ten ból gdy cos wspaniałego chodzi ze smakiem za Tobą i nie gotujesz, bo nikt w domu tego nie jada. Mam tak z zupą owocową- tylko ja ją uwielbiam. Z kartaczami mam już pomysł, ale zdradzę we właściwym czasie. Pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńOponki i szarlotka prezentują się bajecznie. Kartacze nie do końca trafiają w mój gust smakowy, ale przepis do wypróbowania - ze względu na mężczynę ;)
OdpowiedzUsuńJa też śpiewał kilka razy pirog.Ochen jabłko smaczne!
OdpowiedzUsuń