< Agnieszka Rucińska - moje mniam: Rozpoczynamy : Dieta lekkostrawna

sobota, 25 sierpnia 2012

Rozpoczynamy : Dieta lekkostrawna



Dziś przedstawię Wam dietę lekkostrawną dla osób ze schorzeniami trzustki, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. To będzie dość długi post dla cierpliwych.
Na początek może wyszczególnię każdy narząd by przypomnieć jego funkcję i działanie.

TRZUSTKA

Jest to bardzo ważny narząd gruczołowy, ulokowany po lewej stronie od żołądka. Połączona jest z dwunastnicą.Narząd ten pełni dwie najważniejsze funkcje: trawienną  (wytwarza soki trawienne odpowiedzialne za trawienie cukrów, tłuszczy i białek) oraz hormonalną (produkuje hormony wydzielane do krwi, które odpowiadają za gospodarkę cukrową w organizmie.
Przy stanach zapalnych tego narządu należy przestrzegać "diety trzustkowej" - diety bogatokalorycznej, bogatobiałkowej i ubogotłuszczowej, stosować wyciągi trzustkowe, zwalczać ból i wyrównać cukrzycę.

PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY

Potocznie zwany jest woreczkiem żółciowym . Jest to magazyn , w którym zbiera się żółć napływająca z wątroby (tam jest produkowana). Jest ona tam zagęszczana. Żółć jest niezbędna w procesie trawienia tłuszczy w dwunastnicy. Pęcherzyk łączy się z dwunastnicą i wątrobą poprzez przewody żółciowe i ulokowany jest po prawej stronie zaraz pod ostatnim żeberkiem.
Kamica pęcherzyka żółciowego.
kamienie powstają w wyniku zaburzeń pracy woreczka. Często wynika to z bardzo stresującego stylu życia, z niejedzenia w nerwach. Adrenalina pobudza wtedy większe wydzielanie żółci, wytwarza się zbyt duże ciśnienie w pęcherzyku i tworzą się złogi. Innym powodem powstawania kamicy jest nieprawidłowa dieta codzienna, nie urozmaicona w mikroelementy i składniki odżywcze, które są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu narządów. Są też skłonności genetyczne występujące u niektórych osób. Wtedy można łatwiej zapobiec kamicy i stosować odpowiednią dietę.
Zabiegi chirurgiczne metodą klasyczną lub laparoskopową stosowane są przy ostrych stanach zapalnych i kamicy.
Nieleczona kamica prowadzi do zatkania przewodów żółciowych, pęknięcia woreczka, zapalenia trzustki lub ropieni wątroby.
Objawy są zależne indywidualnie. Niektórzy kamicę przechodzą bezobjawowo, można także odczuwać silny ból, kłucie z prawej strony brzucha na wysokości wątroby w części podżebrowej, ból może także ulokować się w splocie słonecznym (wtedy myślimy, że to żołądek boli). Może wystąpić także tępy ból pleców na wysokości pasa, ból ten po jakimś czasie rozchodzi się na około (wrażenie jakby człowiek był zapięty w obręcz bólu, która się zaciska). Przy tych dolegliwościach występują też biegunki, wymioty, wzdęcie brzucha, zgaga,
Zabieg usunięcia jest łagodny, a po usunięciu woreczka można funkcjonowac w pełni normalnie stosując się do diety.

Warto wiedzieć, że każdy powinien robić sobie systematycznie oczyszczanie organizmu raz na jakiś czas. To zagadnienie poruszę w jednym z kolejnych postów.
 To wszystko dotyczy także schorzenia dróg żółciowych.

Przejdę teraz do tematu diety.
Dziś będzie o diecie lekkostrawnej przy tych właśnie schorzeniach.
Warto jednak obserwowac swój organizm. Najpierw przed pójściem do lekarza zaobserwować po jakich posiłkach występują bóle lub inne dolegliwości. Po zabiegu zaś, powoli wdrażać do menu pojedyncze składniki. KAŻDY INDYWIDUALNIE REAGUJE NA RÓŻNE RZECZY.


                 DIETA LEKKOSTRAWNA

Zalecane jest by posiłki były przygotowywane przez gotowanie, gotowanie na parze lub w folii aluminiowej, duszenie bez obsmażania, pieczenie bez tłuszczu- w folii, na ruszcie oraz smażenie bez tłuszczu.
Do potraw nie wolno dodawać ostrych przypraw, zalecane są łagodne zioła: pietruszka, majeranek, koperek. Zioła w diecie są bardzo ważne gdyż często obniżają szkodliwe działanie niektórych składników w potrawie.
Posiłki powinny być spożywane częściej a po trochu, 5 - 6 razy dziennie w małych porcjach.

PIECZYWO

Należy unikać świeżego jasnego pieczywa.

Dużo zdrowszy jest czerstwy chleb pszenny,
dobrze wypieczony, chleb mieszany i suchary.




NABIAŁ

można spożywać mleko max.2%, mleko odtłuszczone, mleko zsiadłe, odtłuszczony jogurt, kefir, chudy twaróg i ser biały do 3% tłuszczu, kwaśna śmietana max. do 10 %, mleko skondensowane o zawartości 5% i 7,5% tłuszczu. Można jeść masło, margaryny roślinne, używać oleju słonecznikowego, sojowego i oliwy.

Należy unikać słoniny, łoju, smalcu, oleju rzepakowego.



WYROBY WĘDLINIARSKIE

Możemy sobie pozwolić na kiełbasę chudą, niewędzoną (lub lekko wędzoną), szynkę bez tłuszczu,polędwica chuda, zimną pieczeń, cielęcinę i drób w galarecie.

Unikamy: tłustych kiełbas, mocno wędzonych,pasztetowej, salcesonu, boczku, wędzonki,bekonu, kabanosów, konserw mięsnych i rybnych.


OWOCE

Na pierwszym miejscu musimy pamiętać by unikać owoców pestkowych typu śliwki, porzeczki, agrest, czereśni i wiśni, orzechów i owoców suszonych.

Wskazane są obrane jabłka i gruszki (skóra nie jest zalecana gdyż dłużej się trawi ), pomarańcze, mandarynki, grejpfrut, truskawki, maliny, jeżyny, kiwi, kompoty owocowe. U większości osób nie ma żadnych dolegliwości po zjedzeniu moreli i brzoskwiń pomimo iż są pestkowcami. Jednak te mają lekki miąż i łatwo się przyswajają.


NAPOJE

przede wszystkim bezwzględnie należy unikać alkoholu, zwłaszcza przy silnych bólach przed zabiegiem oraz przez jakiś czas po zabiegu. Unikamy także kakao, płynnej czekolady i napojów gazowanych.

Można sobie popijać herbatkę (najzdrowiej zieloną), kawę zbożową, kawę naturalną jednak najlepiej rozpuszczalną gdyż zwykła obciąża wątrobę,soki owocowe i warzywne,koktajle mleczne, herbaty ziołowe, woda mineralna niegazowana.


WARZYWA

możemy jeść: ziemniaki solone gotowane, ziemniaki w mundurkach, puree, kluski ziemniaczane z gotowanych ziemniaków (np.kopytka)
Unikamy: frytek,smażonych ziemniaków, placków ziemniaczanych

Wskazane są młode marchewki,młoda fasolka szparagowa, kalafior,pomidory bez skórki, pieczarki, sałata, młody groszek, buraki, seler, rzodkiew, koper włoski, sałatki jarzynowe przyprawione sokiem z cytryny lub majonezem LIGHT.
Należy unikać cebuli, fasoli, bobu, kapusty, dużej ilości papryki, sałatek ze zwykłym majonezem

SŁODYCZE

Ze słodkości można sobie pozwolić na cukier zwykły, cukier gronowy,miód pszczeli,słodzik, galaretki, marmoladę, czerstwe ciasta drożdżowe, biszkopt, piernik, keksy, bezy, wafle, dżemy, kisiele.
Unikamy niestety tortów z ciężką masą, ciasteczek smażonych na tłuszczu (pączków, faworków, naleśników smażonych na tłuszczu także), ciastek z kremami, ciasta ptysiowego, cukierków, czekolady, czekoladek, chałwy, słodyczy z orzechami


PRZYPRAWY

Przy w/w schorzeniach należy unikać przede wszystkim pieprzu, musztardy, octu, ostrej papryki, magi
Możemy sobie pozwolić i nawet jest to wskazane, na: pietruszkę, koper włoski, wszystkie zioła, liście laurowe, przecier pomidorowy, ketchup łagodny, ziele angielskie, kminek, anyż, goździki, cynamon, wanilię, muszkat, curry, czosnek (tylko do aromatu)

MĄKI, KASZE



 Nieszkodliwa jest mąka zbożowa, ziemniaczana, ryz, płatki owsiane i pszenne, płatki kukurydziane, makarony, grysik, kasze drobne, pierogi z lekkim ciastem i odpowiednim farszem.
Nalezy unikać kaszy pęczak, gryczanej, grubych i dużych makaronów

MIĘSO OBIADOWE

wskazana jest: chuda cielęcina, chuda wołowina, polędwica, wątroba, nerki, serca, ozory, chuda kura, kurczak indyk, królik. Oczywiście przyrządzane w odpowiedni sposób.

Unikamy: baraniny, tłustego mięsa wołowego i cielęcego, tłustej wieprzowiny, kaczki i gęsi. 




ZUPY

Zajadamy ze smakiem chudy rosołek na mięsie, lekko przyprawione zupy z dowolnych warzyw, kleiki, krupniki z kaszą lub ryżem, barszcz, zupa pomidorowa, przetarte zupy owocowe, sosy o niskiej zawartości tłuszczu.



RYBKA

Przy tego typu schorzeniach powinno wyeliminować się ryby z tłustym mięsem: śledź, węgorz, karp,makrela, łosoś, sardynki w oleju, tuńczyk w oleju.

Można za to jeść okonie, dorsza, flądrę, pstrągi, szczupaka, kargulenę, morszczuka, leszcza, płotki, sandacza, świeżego tuńczyka, rybę w galarecie


JAJKA

Nie ma przeciwwskazań co do jajek na miękko, omletów z piany, luźnej jajecznicy z minimalnym dodatkiem masła lub oleju, jajko do zagęszczania sosów i zup, legumin.

Stanowczo odradzane jest spożywanie jaja na twardo i jaj smażonych. Starajmy się też jeść niezbyt dużo żółtka

Tak więc widzicie, że pomimo ograniczeń jest wiele możliwości kulinarnych. Dieta wcale nie oznacza końca świata. Poza tym po usunięciu woreczka sukcesywnie wprowadza się wszystkie składniki bacznie obserwując swój organizm. Już po dwóch tygodniach można eksperymentować, a składniki potraw, które jedliśmy do tej pory zastąpić LIGHT-ami, używać wielu ziół, które pomagają w przemianie materii i wytwarzaniu żółci. Tak, bo pomimo usunięcia woreczka żółć cały czas się produkuje.
JEŚLI JEST KTOŚ ZAINTERESOWANY POMYSŁAMI NA DANIA DIETETYCZNE TO POLECAM DZIAŁ Z DIETAMI(klik)

http://wilczyca-mojemniam.blogspot.com/p/dietetyka.html
Dziękuję serdecznie cierpliwym za wytrwałość. Teraz będę prezentować co jakiś czas dania przy diecie lekko strawnej. Tak jak w poprzednim wpisie: Pierożki, a wczesniej sernik light, czy ruskie pierogi. Wszystko będę umieszczać w podstronie, która będzie umieszczona po prawej stronie na blogu z tym znaczkiem
Dziękuję serdecznie także za miłe komentarze i odwiedziny. Witam gorąco każdego kto tu zagląda, nowych gości na stronie i na Facebook-u

Życzę miłego wypoczynku!!

                              DO NASTĘPNEGO !!!!

P.S
ODPOWIADAJĄC NA WASZE MAILE:
1. PRZY DIECIE LEKKOSTRAWNEJ PO USUNIĘCIU WORECZKA MOŻNA JEŚĆ KOPYTKA. Unikamy klusek z surowych ziemniaków i placków ziemniaczanych. To bardzo obciąża układ trawienny.
2. MIĘSO MIELONE TEŻ MOŻNA JEŚĆ, TYLKO BEZ CEBULI I SOTRYCH PRZYPRAW.
3. CIASTA NIE SĄ ZAKAZANE- unikamy tłustej masy w ciastach oraz masy śmietanowej z tłustej śmietany

JEŚLI MACIE JAKIEŚ PYTANIA TO CHĘTNIE ODPOWIEM NA KAŻDE W MIARĘ MOŻLIWOŚCI.
pOZDRAWIAM

76 komentarzy:

  1. Dzięki za te wiadomości. Przydadzą się.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Och ta dieta lekko strawna, coś o niej wiem, bo mam w domu żołądkowca. Wykład jednak zrobiłaś super, można sie nieźle podszkolić!

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetnie to przygotowałaś Aga. Jednak się załamałam bo moich ukochanych owocków nie powinnam serwować- z resztą dawno to zauważyłam, ale czasem wole pocierpieć niż odmówić sobie. Pozdrawiam cieplutko:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przydatne rady i wskazówki. Opracowanie - perfekcyjne, przyda się kazdemu z nas!

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo przydatne wiadomosci!!

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam!Proszę podać mi konkretne przepisy i ich wykonanie.Moja mama jest po operacji wycięcia woreczka żółciowego jest obciążona cukrzyca ,nadciśnieniem ,ma wstawiony rozrusznik serca i nie wiem jak mam przygotować dania żeby jej nie zaszkodzić. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Drogi anonimie/anonimko kilka propozycji z menu dietetycznego jest pod tym adresem http://wilczyca-mojemniam.blogspot.com/p/dietetyka.html . Postaram się w kolejnych wpisach o świątecznych daniach uwzględnić dietetyczne posiłki

      Usuń
  7. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Problem w tym ,że mama nie ma na nic apetytu i nie czuje w niczym smaku.Niektórych produktów jakie są w przepisach nie może jeść.Z jednej strony nie mogę patrzeć jak się męczy ale z drugiej jestem z Niej dumna bo znosi cierpienie z godnością ja nawet w części nie jestem taka jak Ona.Jedynym człowiekiem jakiego znałam ,który też tak znosił cierpienie był Jan Paweł II.

    OdpowiedzUsuń
  8. Dziekuje,milo sie czytało. Trafilam tu po..zjedzeniu makowczyka sporej ilosci..mam usuniety woreczek niecale 2 lata temu..no i jednak po okresach diety jakos od swiat nie moge sie pozbierac..bigosik,makowiec,saltaki,ech....szkoda mowic...tak wiec dziekuje ze przypomnialas mi,ze ciagle jednak dietka lekkostarwna mnie obowiazuje...I milo sie czytalo przy ptaszkach i muzyczce...Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mak jest bardzo ciężki pod względem trawienia zwłaszcza u osób z dolegliwościami przewodów żółciowych. Ja tez pozwoliłam sobie na małe obżarstwo w święta :)Cieszę się, że dobrze się czujesz w mojej kuchni i zapraszam częściej. Miłego dnia :)

      Usuń
  9. witam
    Ciesze się bardzo ,ze tu trafiłam
    Jestem świeżo po wycięciu woreczka i właśnie przeglądam różne strony o dietach , przepisach.
    Przydadzą się podpowiedzi.
    Piszesz o mielonych , no ale chyba nie smażone??
    Pozdrawiam ciepło
    A ten słowik jak się włącza Twego bloga jest boski..........

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie w moich skromnych progach. Jeśli chodzi o mięso mielone to polecam kotlety (bez cebulki na początek-zamiast tego szczypiorek) smażone w folii aluminiowej. One się w ten sposób tylko uduszą i będą smaczne. Poza tym można robić pulpeciki w różnych sosach i sosy do spaghetti z drobnym makaronem. Dieta po usunięciu woreczka daje wbrew pozorom wiele możliwości i pomysły potem same wpadają do głowy. Zapraszam częściej i serdecznie pozdrawiam.

      Usuń
  10. Nie zgadzam się z tym ze śmiało można konsumować owoc kiwi ich kwas podrażnia ściany żołądka, płatki zbożowe tez nie są zalecane.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Drogi anonimie, owoc kiwi nie podrażnia ścian zdrowego żołądka tylko powoduje wydzielanie większej ilości żółci w przewodach. Jeśli Ci szkodzi kiwi to go nie jedz. Każdy sam do siebie indywidualnie dopasowuje to co może jeść i na co ma ochotę.
      Problem jest w tym, że jeśli ktoś zje kilogramami coś co może zaszkodzić to wtedy nic nie pomoże- będzie bolało. Produkty zbożowe, czyli płatki, pieczywo- normalnie są zalecane przez lekarzy i dietetyków. Przecież to błonnik i węglowodany. Wystarczy zrozumieć to na logikę i nie obżerać się.
      Zaznaczam po stokroć można próbować praktycznie wszystkiego by wyczuć swój organizm ale W MAŁYCH ILOŚCIACH- po troszku

      Usuń
  11. Cierpie od tygodnia po usunieciu woreczka .Sprobuje powolutku ale dzieki ze ktos ma takie same problemy i nie lekcewazy ich podziele doswiadczeniem sie jak dojde do formy.

    OdpowiedzUsuń
  12. Witam,

    Moja mam miała wycinany pęcherzyk żółciowy i ten post byłby dla niej bardzo pomocny, jednak mam problemy z wydrukowaniem go. Czy moja prośba nie będzie zbyt śmiała, jeśli poprosiłabym o przesłanie jego treści na maila (nataliasteinke@gmail.com) niestety Mama nie ma internetu i ciężko będzie mi to jej przekazać. Bardzo dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam i życzę pogodnych Świąt Wielkanocnych
    Natalia Steinke

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Natalio, nie ma problemu, już wysyłam. Serdecznie pozdrawiam

      Usuń
  13. witam serdecznie,

    8 tygodni temu mialem usuniety laparoskopowo woreczek zolciowy, uwielbiam suchary wojskowe z kminkiem - czy wolno mi takie cos jesc ?
    oraz czy mozna juz pic kawe rozpuszczalna ( np jakobs ) z mlekie, czy lepiej czarna bez mleka ?

    dziekuje z gory za odpowiedz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 8 tygodni to czas gdzie zabliźnił się ślad w środku po woreczku. Utworzyła się tam rurka z pozostałego przewodu dwunastnicy i wątroby. Nie polecam kawy czarnej, bo zbytnio obciąża wątrobę. Kawa rozpuszczalna jak najbardziej i z mlekiem. Suchary wojskowe nie są niewskazane, można jeść, zwłaszcza gdy są z kminkiem, bo on pomaga w trawieniu. Myślę, że powoli możesz zacząć jeść wszystko tylko próbuj po troszeczku i omijaj bardzo tłuste rzeczy. Doprawiaj ziołami, które poprawiają trawienie i będzie wszystko dobrze. Życzę dużo zdrówka i pozdrawiam.

      Usuń
  14. Witam. Ja mam 23lata i jestem 9 dni po laparoskopii woreczka żółciowego. Mam dietę ale mało jem bo nie wiem jak przygotowywac potrawy i kompletnie nie moge poradzic sobie z brakiem slodyczy albo np pizzy. Jesli miałaby Pani przepis na pizze dla osob bez woreczka żółciowego byłabym bardzo wdzieczna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie. Domyślam się, że masz dietę lekkostrawną i bez tłuszczu. Poczekaj jeszcze aż minie chociaż 14 dni i powoli zaczynaj wprowadzać normalne jedzenie do posiłków. TYLKO PAMIĘTAJ: JEDZ MAŁE PORCYJKI , PO TROSZKU i obserwuj się i reakcję swojego organizmu. Pizzę możesz spróbować już teraz (jeden gryz) ale nie polecam ciepłego ciasta. Poczekaj aż wystygnie. Omijaj cebulę jeszcze przez kilka dni. Potem przy kolejnej okazji zjedz ciut więcej- małą porcję. I obserwuj siebie. Co do słodyczy to na razie uważaj z czekoladą. Possanie sobie landrynki nie zaszkodzi.

      Usuń
    2. Dziekje serdecznie za odpowiedz. :)

      Usuń
  15. Witam. Chciałabym zapytać jaki ser mogłabym używać np do roladek drobiowych bo wiem że żółtego nie wolno, myślałam o mozzarelli, tylko nie jestem pewna. I jeszcze chciałam zapytac bo np kalafior, fasola szparagowa na liscie ze szpitala jest nie dozwolona wiec nie wiem, ale mam parówki i keczup ale parowki to chyba sa tłuste? Jestem 2 tyg po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mozzarella jest dość tłustym serem. Polecam sery odtłuszczane dostępne w sklepach. W roladkach drobiowych fajnie swoją rolę spełni ser feta Light. Polecam. Kalafior i fasolka to warzywa "pęczące" ale spróbuj odrobinę i obserwuj reakcje organizmu. Zawsze możesz popić herbatką z koprem włoskim lub posypać danie świezym koperkiem. Jesli chodzi o parówki gotowane: ja jadłam już na 5 dobę 2 parówki, zagryzłam kromką bułki z masłem, popiłam herbatą i nic mi nie było. Trzeba samemu wypróbować co można zjeść obserwując reakcję po spożyciu i nie napychać się, a jeść po troszku

      Usuń
  16. Witam Aga,

    jestem juz kilka m-cy po usunieciu w.żółciowego, czy moge bez problemu pic kawe rozpuszczalna ? jezeli tak to z mlekiem np. 1.5 - 2.0% czy bez mleka ? i ile takich kaw dziennie :-) ?

    dzieki i pozdrawiam,
    Michal

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć Michał. Oczywiście, że możesz pić kawę rozpuszczalną. Mleko raczej odtłuszczone na początek (jeśli dotąd nie piłeś innego). Ile kaw dziennie? to zależy ile toleruje Twój organizm. Proponuję jedną rano i jedną po południu. Można pić bez problemu kawę rozpuszczalną ale większe ilości mogą (choć nie muszą) wywołać biegunkę. Nie polecam zaś czarnej kawy parzonej- jest ciężka dla wątroby. Pozdrawiam

      Usuń
    2. Hej Aga,

      dzieki bardzo za info, a jak jest np. z kawa inka ? czy tej mozna bez limitu pic ?

      Usuń
    3. tzn w sensie zbozowa kawa ? :-)

      Usuń
    4. zbożowa, czarna Nescafe, Tchibo, Jacobs i każda inna rozpuszczalna

      Usuń
    5. ok dziekuje bardzo i pozdrawiam, michal

      Usuń
  17. Witan
    Jestem 9dni po zabiegu hemoroudow 1 stopnia. Oczywiscie dieta plynna. Ale juz od 2 dnj staram sie jesc pimalu. Iczywiscje laktuloza rano musi byc.. Mam. Pytanie czy juz tak moge sobie cos zjesc normalnego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Dieta po zabiegu hemorojdów i dla ludzi cierpiących na tę dolegliwość polega na tym, że posiłki są bogate w błonnik. Chodzi o to by nie spożywać produktów utwardzających stolec, by nie dopuszczać do zatwardzenia. Nie można także wywoływać biegunki. Laktuloza z rana jest wskazana, trzeba pić dużo płynów,zwłaszcza wody, jogurty, maślanka czy zsiadłe mleko mile są widziane. Poza tym można powoli po 2 tygodniach wprowadzać już stałe elementy do posiłków, by organizm powrócił do normalnego trawienia i przemiany materii. Życzę powrotu do zdrowia i pozdrawiam

      Usuń
  18. Witam Panią. Mam 11 latka po resekcji częściowej trzustki. Od operacji ten kawałek co pozostał zapalał się już 12 razy. Jest na diecie niskotluszczowej a jak jest dobrze to lekkostrawnej. Ale powiem szczerze brakuje mi juz pomysłów na jedzenie, przekąski dla mojego syna. Będę bardzo wdzięczna za kilka pomysłow. Pozdrawiam Anna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo proszę o adres mailowy, postaram się pomóc i podać kilka pomysłów

      Usuń
    2. Pani Aniu, Adres już odebrałam. Postaram się jak najszybciej coś wysłać. Pozdrawiam

      Usuń
  19. Witam serdecznie,
    Mam do Pani jedno pytanie. Czy przy diecie lekkostrawnej,trzustkowej badz watrobowej jest wskazane jesc nabial pochodzacy z owczego lub koziego mleka
    Pozdrawiam,
    Jessica

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tak ale należy pamiętać, że dieta ta opiera się na niskiej zawartości tłuszczu więc polecam te produkty w formie odtłuszczonej

      Usuń
  20. Witam serdecznie,
    Chcialabym sie zapytac czy ciasto czekoladowe i muffiny( na przyklad czekoladowe i rozne) sa dozwolone? Jakie desery sa dozwolone przy diecie lekkostrawnej dla wrazliwego ukladu pokarmowego?
    Pozdrawiam,
    Jessica

    OdpowiedzUsuń
  21. czekolada ma sporą zawartość tłuszczu, więc należy uważać. Jeśli ktoś jest wrażliwy i ma jakieś odczyny alergiczne powinien unikać czekolady w każdej postaci. Jeśli chodzi jednak o to, że czekolada tak jak ciasta, nie należą do lekkostrawnych, to uważam, że kazdy może sobie kęsa dziabnąć, zaspakajając smak.

    OdpowiedzUsuń
  22. Dziekuje za odpowiedzi. Jest Pani Kochana.
    Mam jeszcze dwa pytania.Jakie wypieki,desery i ciasta sa dozwolone dla wrazliwego zoladka?
    Czy awokado jest dozwolone przy wrazliwym zoladku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja osobiście wystrzegałabym się awokado, gdyż ma bardzo dużą zawartośc tłuszczu. Ciasta biszkoptowe przekładane lekkimi masami, bez masła i tłuszczu, np. masy na bazie kiślu (kisielu), budyniowe, z galaretką, ciasta drożdżowe są lepiej przyswajalne gdy są :wczorajsze" czyli nie są świeżo pieczone

      Usuń
  23. Witam,
    Czy owoc mango jest dozwolony?
    Czy produkty sojowe typu mleko,sery,kotlety itd. rowniez?

    OdpowiedzUsuń
  24. Witam,
    Czy owoc mango jest dopuszczalny?
    Czy produkty sojowe typu mleko,kotlety i hummus z cieciorki sa takze dopuszczalne?
    Pozdrawiam,
    Jessica

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. owoce mango należą do pestkowych i mogą obciązyć układ pokarmowy, soja jak najbardziej wskazana

      Usuń
  25. Ja także mam pytanie.Czy po wycięciu woreczka żółciowego, można spożywać produkty sojowe typu mleko sojowe i inne ?/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. soja to pełnowartościowe białko, witaminy grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe i wiele minerałów więc jest zdrowa. Nie spotkałam się nigdzie z przeciwwskazaniami

      Usuń
  26. Dzień dobry, szybkie pytania do głównego wątku: czy ser kozi w diecie lekkostrawnej (po usunieciu woreczka) jest dozwolony? Czym zastępować ocet balsamiczny w sałatkach? Będę Pani bardzo wdzięczna za odpowiedź :) Dziękuję serdecznie. Kasia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kasiu, odpisałam Ci na wiadomość prywatną. Do ogólnej wiadomości: ocet można zastąpić sokiem z cytryny, octem jabłkowym domowej produkcji. Ser kozi jest wskazany przy diecie lekkostrawnej zamiast produktów tradycyjnych w temacie nabiału

      Usuń
  27. Dzień dobry, szybkie pytania do głównego wątku: czy ser kozi w diecie lekkostrawnej (po usunieciu woreczka) jest dozwolony? Czym zastępować ocet balsamiczny w sałatkach? Będę Pani bardzo wdzięczna za odpowiedź :) Dziękuję serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  28. Witam jestem po operacji woreczka , zastanawiam sie czy moge jeść produkty takie jak : kukurydza, ser feta , sałata lodowa i pekińska , ogórki zielone i kiszone . Operacje miałam 8 lipca tego roku . Z góry dziękuje za odpowiedz Ola

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Droga Olu. Przede wszystkim to jeszcze zbyt wczesnie by do codziennej diety wprowadzać w jakiejkolwiek formie ogórki. Poczekaj jeszcze ze dwa tygodnie chociaż. Po tym czasie zacznij od surowego ogórka w formie kilku plasterków na kanapce i obserwuj swój organizm i reakcje. Tak samo zrób z kiszonym. Jeśli organizm zareaguje w jakiś sposób (ból wątroby, mdłości czy biegunka) to zrób przerwę znowu ze 2 tygodnie i ponów próbę. W ten sposób organizm stopniowo przyzwyczai się do nowych produktów. Sałata lodowa w niczym nie przeszkadza by teraz zacząć ją jeść, natomiast z kapusta pekińską radze ostrożnie i stopniowo. Kukurydza gotowana w niewielkich ilościach tez nie powinna być problemem. Ser feta nie powinien szkodzić jeśli kupisz odtłuszczany. I podstawowa zasada: jedz często ale po troszku. Pozdrawiam

      Usuń
  29. Pani Ago!
    Właśnie zaczynam przygodę życia bez pęcherzyka. Skorzystam z Pani porad - są bardzo czytelne.
    Pozdrawiam,
    KatarzynaŚ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,myślę, że te pomysły spełnią oczekiwania. Pozdrawiam

      Usuń
  30. Witam serdecznie :)
    Moja Mama 16go grudnia przeszła pankreatoduodenektomie (guz głowy trzustki). Wypisali Mamę tydzień po operacji z bardzo skąpymi zaleceniami w szczególności jeśli chodzi o dietę :/ powiedzieli, że ma być płynna i ...tyle. Na dzień dzisiejszy je grysik na wodzie, zblendowany chudy rosół z ryżem i piersią z kurczakiem i zmiksowane biszkopty z herbatą . Pije wodę, herbate i Nutrridrinki.
    Czy mogłabyś mi pomóc co mogę Mamie przygotowywać i jak długo ma być na diecie płynnej ?
    b.patyk@wp.pl - to mój mail.
    Pozdrawiam serdecznie, Basia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Basiu. 16 grudnia to dość wcześnie. Na płynnej i beztłuszczowej diecie potrzymaj mamę jeszcze z miesiąc. Pod koniec stycznia/ początek lutego możesz powoli i stopniowo zagęszczać płyny, np, zupa z warzywami zmiksowanymi w formie papki. Najpierw raz dziennie potem zwiększaj częstotliwość. Pilnuj masy ciała by się nie zwiększała i by zbytnio nie spadła. Czy miała Mama zgłębnik na poczatku? jeśli tak to ile czasu? dietę oligopeptydową czyli Nutridrinki jeszcze podtrzymuj bo są tam wszystkie składniki odżywcze. Wprowadzając zagęszczone papki zwróć uwagę na kaloryczność (musi być wyższa), beztłuszczowe dania i wysokobiałkowe. Razem z tymi papkami wprowadzaj np. gotowane jabłko. Unikaj rzeczy, które wywołują większe produkowanie żółci i nadkwasotę. Gdzieś w połowie lutego spróbuj dodać więcej przetartego mięsa chudego ale mieszaj z warzywami. Konsultuj się często z lekarzem. W czasie modyfikowania diety obserwuj stolec (jego wszelkie zmiany odnotuj sobie)

      Usuń
  31. Dzień dobry,
    Woreczek miałam usunięty 29.12 i póki co trzymam dietę lekkostrawną. Zamierzam uczciwie trzymać ją k. marca. W szpitalu poradzili mi, aby to były te trzy miesiące po operacji. Później systematycznie mogę zacząć wprowadzać nowe produkty, ale bez szaleństw jeszcze przez około rok. Jestem młodą osobą (29 lat), więc wychodzę z założenia, że lepiej teraz nieco bardziej się przyłożyć niż później cierpieć. Chciałabym jednak wiedzieć czy później będę mogła normalnie jadać. Nigdy nie jadłam szczególnie tłusto, ale od czasu od czasu fast fooda wciągnęłam :) poza tym lubię smakować różnych kuchni. Czy mam szansę na powrót do dawnego żywieniowego życia?
    Pozdrawiam, Ewa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Droga Ewo. Od marca możesz już stopniowo wprowadzać normalne jedzenie. Im dłużej trwa ścisła dieta tym gorzej później organizm toleruje inne rzeczy. 6-8 tygodni to okres gdy organizm się regeneruje, a funkcję usuniętego woreczka przejmuje kanalik żółciowy w przewodzie. Po 2 miesiącach już wszystko działa tak jak trzeba. Oczywiście będziesz mogła jeść wszystko, ale pamiętaj zasadę: często a po trochu, nie objadamy się. Jeśli lubisz np. placki ziemniaczane (a są one bardzo ciężko strawne) to zjedz jednego i wystarczy, tak na smaka. Jeśli lubisz smaki dość pikantne to też raczej smakuj niż się zajadaj. Wszystko będzie dobrze, zwłaszcza- jak napisałaś- że nie lubisz szczególnie tłusto. Ja osobiście polecam mniej smażonego mięsa,a w to miejsce duszone lub grillowane- jesli oczywiście lubisz mięso...i zawsze łącz z warzywami. Pozdrawiam

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź :)

      Usuń
  32. Witam, ja jestem po perforacji żołądka już 3 tygodnie. Czy również mogę stosować się do tej diety? I przede wszystkim jak długo muszę ją stosować. Chirurg którego odwiedziłem tydzień temu powiedział że po miesiącu od operacji już mogę wprowadzać np sery żółte,w małych ilościach dania smażone jak i pieczone, a 2 tygodnie później będę mógł np napić się piwa. Jakie jest Pani zdanie na ten temat?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Dieta po perforacji powinna trwać do 3 miesięcy, zalezy to od stanu zdrowia i samopoczucia. Nie wiem jak rozległa była dolegliwość, jak interweniował lekarz. Nie mniej jednak obowiązuje dieta wrzodowa, która eliminuje zbyt duże wydzielanie się kwasów żołądkowych i wspomaga pracę narządów żółciowych. W/g mnie, alkohol warto odstawić

      Usuń
    2. pod koniec wpisu jaki jest wyżej o dietach jest link do działu: DIETY WRZODOWE ŻOŁĄDKA I DWUNASTNICY. Polecam przeczytać tam zamieszczone informacje. Pozdrawiam

      Usuń
  33. Witam, ja jestem po perforacji żołądka już 3 tygodnie. Czy również mogę stosować się do tej diety? I przede wszystkim jak długo muszę ją stosować. Chirurg którego odwiedziłem tydzień temu powiedział że po miesiącu od operacji już mogę wprowadzać np sery żółte,w małych ilościach dania smażone jak i pieczone, a 2 tygodnie później będę mógł np napić się piwa. Jakie jest Pani zdanie na ten temat?

    OdpowiedzUsuń
  34. Witam a jak z serem kozim w plastrach??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. o serze kozim pisałam już w komentarzach...ie zależnie czy jest on w plastrach, czy w kawałkach...ważne by był chudy

      Usuń
  35. Witam, padło już wcześniej to pytanie ale nie widzę odpowiedzi. Czy po OZT mona jeść hummus? Pozdrawiam Monika:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Sam w sobie humus jest zdrowy dzięki zawartości ciecierzycy. Jednak wszystko zalezy od dodatkow jakich użyjemy. Przy OZT wystrzegałabym się np. czosnku, dałbym koperek i tymianek na ulepszenie trawienia. Podałabym go z gotowanymi warzywami lub białym chudym mięsem

      Usuń
  36. Witam. Mój pęcherzyk rozstał się ze mną 5 dni temu. Najbardziej tęsknię za kawą. Kremowe cappuccino... mmm... Zastanawiam się, czy slaba kawa z ekspresu ciśnieniowego może bardziej szkodzić niż rozpuszczalna. Może ma Pani jakieś doświadczenie w tym zakresie? Życzę Wszystkim szybkiego powrotu do zdrowia. Beata

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lekką rozpuszczalną (tym samym i z expresu) zabielaną można- małą filiżankę, jedną na dobę. Większa ilość kawy pobudza wytwarzanie żółci, więc przez pierwsze 4 tygodnie trzeba trzymac się tej minimalnej dawki na smaczek

      Usuń
  37. Witam,2 tyg temu mialam atak ostrego zapalenia trzustki,od tego czasu jestem na diecie beztluszczowej,stosuje wszystko co jest najczesciej podawane online.Nie biore juz zadnych lekow na bol ale mam po prostu paniczny strach ,ze dostane kolejny atak.u mnie powodem moze byc niedoczynnosc tarczycy bo ani nie pije nie pale kamieni nie wykryto.Z alkoholu tluszczy nawet miesa moge zrezygnowac ale slodycze nie da rady.Mecze sie juz 3 tydzien zgubilam 5 kg a nutella sni mi sie.Moje pytanie jest czy po jakims czasie moge chociaz zjesc kawalek biszkoptu z lekkim kremem badz na serku mascarpone albo jakies ciastko?znam osobe 4 lata po ataku i je prawie wszystko.Serdecznie pozdrawiam .Joanna

    OdpowiedzUsuń
  38. Dzień dobry! Czy po przebytym OZT możliwy będzie kiedykolwiek powrót do ulubionych „potraw” takich jak burgery, pizza itp?

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam serdecznie i dziękuję za miłą wizytę